Karambitas, balisongas, kukris, navacha, tanto… Jei šie žodžiai yra ne kartą Jūsų girdėti, suprantami ir malonūs ne tik ausiai, bet ir sielai, tai turėtumėte tik apgailestauti … jei nebuvote klubo GINTIS organizuotoje paskaitoje „Viskas apie peilį“. 2013 m. spalio 12 d. Peilininkų asociacijos pirmininkas Vladas Naus, Ginties kvietimu, ne tik atsivežė didžiulę peilių kolekciją, bet ir profesionaliai ir nuoširdžiai dalijosi sukaupta informacija ir žiniomis. Medžiaga buvo pateikiama tarsi „ant lėkštutės“ – koncentruotai, sistemiškai, vaizdžiai, suprantamai – tik imk ir naudok. Ir paskaitos dalyviai ėmė, tiesiog „šaukštais kabino“, kad net nepastabėjome kaip pralėkė beveik keturios valandos pašnekesių, diskusijų (neturinčiam „priklausomybės“ peilio žavesiui lengvai kiltų klausimas: „Ką keturias valandas galima kalbėti apie peilį?!“).
Kalbėta apie peilio istorinę raidą, apie peilių gamybos ir konstrukcijų ypatumus, apie peilio naudojimo kasdienybėje teisinį reglamentavimą, apie peilio priežiūrą. Minimaliai išgirdęs paskaitoje dalyvis, manau, jau žinos, kad namų virtuvėje yra ne „didesnis“ ir „mažesnis“ peilis, kuriuo bandome pjauti viską, kas pakliūna po ranka, bet kad konkretaus virtuvės peilio paskirtį (pjaustyti mėsą, žuvį, daržoves ar duoną) pirmiausiai lemia jo ašmenų užgalandimo kampas. Atidesni išgirdo ir subtilesnių dalykų – kuo skiriasi peilio gamybai naudojama viena ar kita plieno rūšis, kokiais principais veikia užlenkiamų peilių užraktai, kodėl kai kuriose medicininėse operacijos vis dar naudojami ir akmeniniai peiliai ir t.t.
O baigiamoji paskaitos dalis buvo naudinga ne tik peilių mėgėjams, bet ir kiekvienam šeimą siekiančiam išsaugoti vyrui (juk liaudies išmintis byloja, kad neišaštrinti peiliai virtuvėje – geriausia priežastis šeimininkei kreiptis pagalbos pas kaimyną…). Lektorius aptarė peilių galandimo principus, būdus, medžiagas, pademonstravo įvairius prekyboje esančius galandimo įrankius ir jų naudojimo ypatumus.
Algis, 2013 m. spalis