Dujų balionėlis – paprasta ir pakankamai efektyvi savigynos priemonė, kurią patogu, lengva nešiotis dėl nedidelių parametrų ir svorio, paprasta panaudoti konfliktinėje situacijoje. Tai daugkartinio panaudojimo bei ganėtinai humaniška užpuoliko atžvilgiu priemonė, kurios panaudojimas nereikalauja specialaus pasirengimo. Taip pat šios priemonės panaudojimas sumažina riziką susilaukti baudžiamosios atsakomybės, nei tarkim šaunamasis ginklas.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo aktualios redakcijos 6 straipsnio 3 punkto nuostatomis, D kategorijos ginklams priskiriami dujiniai aerozoliniai įrenginiai, įtaisai (taip vadinami dujų balionėliai)). Minėto įstatymo 13 straipsnio 9 dalyje nustatyta, kad D kategorijos ginklus, jų šaudmenis be leidimų gali įsigyti ir turėti juridiniai asmenys bei fiziniai asmenys nuo 18 metų, jais prekiaujančiai įmonei pateikę asmens dokumentus. Atkreipiame dėmesį, kad pagal to paties įstatymo 31 straipsnio 2 dalies 3 punktą, D kategorijos ginklo savininkui draudžiama ginklą nešiotis ar gabenti apsvaigusiam nuo alkoholio (0,4 promilės ir daugiau), narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.
Taigi, tai viena populiariausių legalios savigynos priemonių, kurią lengva įsigyti specialios paskirties parduotuvėse ar užsisakyti internetu be atitinkamų leidimų. Be to, palyginus su kitomis savigynos priemonėmis pakankamai pigi. Dujų balionėliai ypač rekomenduotini moterims. Teigiama, kad teisingas tokios priemonės panaudojimas gali būti veiksmingas ir efektyvus apie 70 % visų konfliktinių situacijų, kurios gali kilti vidutinių statistinių piliečių tarpe. Daugeliu atvejų tokios priemonės panaudojimas pakankamas siekiant laimėti laiko ir pabėgti ar pakreipti situaciją savo naudai; galima net kaip prevencinė priemonė.
Tačiau, šios priemonės turi ir trūkumų – silpnai veikia šaltyje, apsvaigę nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmenys gali būti mažiau jautrūs dujų poveikiui, todėl ši priemonė gali būti neveiksminga. Nepatariama naudoti prieš vėją bei uždarose patalpose, nes galima nukentėti patiems. Be to, mažai efektyvios prieš kelis užpuolikus, kai kurios jų neefektyvios ginantis nuo agresyvių šunų.
Dujų balionėlio mechanizmas gan paprastas – tai 25-100 ml talpos aliumininis balionėlis, užpildytas veikliosios medžiagos tirpalu (dirgikliu). Būna aerozoliniai, čiurkšliniai (purškiantys srove) ar milteliniai, tačiau pastarieji pas mus itin reti. Aerozoliniai balionėliai purškia 1–1,5 m atstumu, o čiurkšlinių srovė pasiekia 5–6 m. ir purškia prieš vėją.
Dujų balionėlių veikimo principas vienodas – akių, kvėpavimo takų ir odos dirginimas. Dažniausiai dėl ašarojimą sukeliančių lakrimatorių (cheminių junginių, kurie dirgina akių ragenos nervus ir sukelia ašarojimą, skausmą, kartais net laikiną aklumą), tokios dujos vadinamos dviraidėmis santrumpomis (OC, CS, CN, PAVA). Šiomis dujomis užpildytais dujų balionėliais prekiaujama Lietuvoje, tik jų koncentracijos labai mažos. Dujų balionėliai gali būti užpildyti vieno tipo dirgikliu (dažniausiai OC) arba dujų mišiniais.
Kaip dirgikliai naudojamos šios veikliosios medžiagos:
CN (chloracetofenonas) dujos – ašarojimą sukelianti veiklioji medžiaga, kurios pakanka 0,0005 mg/l poveikiui sukelti. Pastaraisiais metais mažai naudojama dėl pakankamai mažo efektyvumo ir aukšto toksiškumo. Poveikis praeina po 5-10 min., beveik neveikia asmenų apsvaigusių nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, psichikos ligonių. Neveiksmingos norint apsiginti nuo agresyvių šunų. Chloracetofenoną vis labiau išstumia mažiau pavojingi lakrimatoriai (cheminiai junginiai, kurie dirgina akių ragenos nervus ir sukelia ašarojimą, skausmą, kartais net laikiną aklumą), tokie kaip CS, OC, PAVA, PV.
CS (O-chlorbenzilidenmalononitrilas) dujos – ašarojimą sukelianti bei kvėpavimo takus dirginanti veiklioji medžiaga, kurios pakanka 0,0002 mg/l poveikiui sukelti. Veiklioji medžiaga efektyvesnė už CN dujas, tačiau poveikis taip pat nėra ilgalaikis. Papurškus dujų žmogui sunkiau kvėpuoti, pykina, sukelia ašarojimą ir nosies bėgimą, verčia nevalingai užsimerkti, dezorientuoja, kiek rečiau degina odą, – bet poveikis praeina po kelių ar keliolikos minučių. Mirtiną poveikį galima sukelti perdozavus 3000 kartų. Silpnai veikia asmenis apsvaigusius nuo alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, psichikos ligonių. Neveiksmingos norint apsiginti nuo agresyvių šunų.
OC (oleoresin capsicum) dujos arba taip vadinamas pipirinis aerozolis. Šių dujų pagrindą sudaro raudonųjų aitriųjų pipirų organinė veiklioji medžiaga – kapsaicinas (stipriausias, veiksmingiausias ir greičiausiai veikiantis kapsaicinoidų grupės narys), kuris sukelia deginimo pojūtį visuose audiniuose ant kurių patenka. Papurškus šių dujų sukeliamas ašarojimas, akių skausmas ir net galimas laikinas apakimas, be to, dirgina nosį, gerklę, ryklę, sukeliamas nekontroliuojamas kosulys bei spazmai gerklėje, retesniais atvejais gali sunkinti kvėpavimą, degina odą. Laikinas apakimas gali trukti keliolika minučių, kiti simptomai paprastai juntami 30-45 min. (priklausomai nuo veikliosios medžiagos aštrumo), o padariniai juntami dar kelias valandas. Kadangi raudonųjų aitriųjų pipirų ekstraktas yra gamtinė natūrali veiklioji medžiaga, todėl šios medžiagos efektyvumas priklauso nuo gamintojo naudojamos žaliavos. Kalbant apie tokio tipo balionėlius, efektyvumas (poveikio stiprumas) skirstomas pagal aštrumą, t.y. kapsaicino koncentraciją. Aštrumas matuojamas Scoville‘o (amerikiečių chemiko, sudariusio šią skalę, vardu) vienetais (SHU vienetais (angl. Scoville Heat Units)). Efektyviausi balionėliai turintys nuo 350 000 iki 1 000 000 SHU. OC dujos pakankamai efektyviai veikia asmenis apsvaigusius nuo alkoholio ar narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, psichikos ligonių, taip pat asmenis su padidinta skausmo riba bei agresyvius bandančius pulti šunis ar miško gyvūnus. Gali būti gaminami ir su UV šviesoje matomais ženklinimo dažais, padedančiais identifikuoti įtariamąjį.
Be to, kaip veiklioji medžiaga dujų balionėliuose naudojami ir aitriųjų pipirų sintetiniai analogai (taip vadinami PAVA, nonivamidas, Rusijoje vadinami 4-Nonanoylmorpholine, MPK ar MPA).
Taigi, patys veiksmingiausi laikomi pipiriniai dujų balionėliai, užpildyti natūralios organinės ar sintetinės veikliosios medžiagos (kapsaicino, PAVA, nonivamido), kurie veikia staigiai, sukeldami ūmų akių, burnos, kvėpavimo takų dirginimą, odos deginimą, galimą laikiną regėjimo praradimą.
Atminkite, kad dujų balionėlių užpildytų nervus paralyžiuojančiomis dujomis neprekiaujama. Tokio tipo dujos, kurių gamyba uždrausta tarptautiniais susitarimais, pavojingos gyvybei ir jos draudžiamos net kariniais tikslais. Tačiau kaip rodo gyvenimas, kai kurios šalys tokias ar panašias dujas gamina ir naudoja… pvz.: Rusijoje per Nord Ost (2002 m. čečėnams užgrobus Maskvos teatrą) įkaitų išlaisvinimo operaciją, buvo panaudotos nežinomos ir iki šiol neatskleistos sudėties migdančios dujos Kolokol 1 (spėjama, kad panaudota fentanilo dujos), dėl kurių žuvo 130 įkaitų iš 850, kitaip tariant 15 procentų. Tai maždaug dvigubai lenkia vidutinį mirtingumą nuo cheminio ginklo panaudojimo I pasaulinio karo metais.
Pabaigai norime atkreipti dėmesį ir patarti:
Kaip ir visur savigynoje, taip ir naudojant dujų balionėlius, patariama naudoti tam tikrą taktiką. Pvz.: papurškus dujas į užpuoliką tuojau pat pasitraukite į kitą vietą, t.y. pasitraukite nuo puolimo linijos, į šoną ar bent kelis žingsnius atgal… Jei situacija leidžia bėgti – bėkite, jei esate užspaustas į kampą ar kitoje situacijoje, kai būtina veržtis pro užpuoliką, nedelsiant atakuokite labiausiai pažeidžiamas užpuoliko vietas. Jokiais būdais neleiskite užpuolikui savęs sugriebti, nes net ir apakintas užpuolikas sugriebęs gali parversti ar kitaip padaryti žalos.
Jei jus puola agresyvus šuo, o jus neturite specialaus dujų balionėlio, naudokite bet kokį turimą dujų balionėlį. Net jei ir nesuveiks dujos, šuo gali išsigąsti balionėlio purškiamo garso ar pačių dujų sukelto gūsio.
Nukentėjus nuo dujų kuo skubiau kreipkitės į medikus pagalbos! Kaip jau rašėme anksčiau – dujos sukelia deginimo pojūtį visuose audiniuose ant kurių patenka. Papurškus stipriai koncentruotų dujų sukeliamas ašarojimas, akių skausmas ir net galimas laikinas apakimas, be to, dirginama nosis, gerklė, ryklė, sukeliamas nekontroliuojamas kosulys bei spazmai gerklėje, retesniais atvejais gali sunkinti kvėpavimą ir stipriai nudeginti odą. Rizika nudeginti ar kitaip sužaloti akis yra gana didelė. Todėl jokiais būdais netrinkite pažeistų vietų ir neleiskite to daryti kitiems asmenims. Kuo greičiau pakiškite pažeistas vietas po gausiai tekančiu vandeniu, patariama šaltu, į akis sulašinkite lašų akims drėkinti ir atlikite kitus galimus veiksmus taikomus nudegimų atvejų. Kuo skubiau kreipkitės į medikus pagalbos. Dažniausiai dujų pažeidžiama veido sritis ir akys, todėl nenumokite į pirmąją pagalbą ir medikus, nes nudegimai ant veido gali likti visam gyvenimui ir pablogėti Jūsų regėjimas.
Parengė Vida ir Darius
Klubas Gintis
2013 m. sausis, Vilnius